Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi
NOVA ADRESA FORUMA : www.asekonomija.com

 

 SPISAK PITANJA I ODGOVORA

Ići dole 
+22
gorance
hobit
Dzoni
ivannkg
mila0404
vuk
rale
vlada
pedjaman
Dunja NS
Ivan
Zore
milica
sloba
boba
spavalica
vesna
karakterna licnost
domacin covek
bebili
jovan
Admin
26 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptySre Okt 28, 2009 2:14 pm

gorance ::
hvala vam unapred !
nisam ja preduzetnik i sl. pa mi nije toliko bitno da mi neko radi ili pomaze oko zavrsnog, hteo sam samo objasnjenje oko bil.stanja, bil. uspeha, koje klase ulaze u bilanse, koja prijava se podnosi oko poslovnog prihoda i sl....... ono osnovno.....

Gorance , 'samo objasnjenje oko bilansa...' zahteva sate price , a kamo li pisanja.
Sacekaj domacina , verovatno ce ti pronaci nesto odgovarajuce. Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 10:56 am

Pitanje postavio Dejan ( vezano za predavanja o autorskim honorarima ) :

"U delu obracuna obustava za autorske honorare za nezaposlena lica navodite da treba obracunati kompletne doprinose medju kojima i doprinos od 1.5% za nezaposlenost. Jeste li sigurni da treba i taj doprinos, posto se u svim napisima o ovoj materiji nigde ne pominje doprinos za nezaposlenost vec samo PIO i eventualno zdravstvo, ukoliko nije lice osigurano po drugom osnovu?"
Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 10:56 am

Odgovor :

"Postovani Dejane ,

procitajte Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.

Tamo nije eksplicitno navedeno da se po osnovu autorskih honorara naplacuje ovaj doprinos.

Navedeno je da ga placaju "lica koja obavljaju privremene i povremene poslove po ugovoru"

s' tim sto su u prethodnom tekstu odvojena "lica koja ostvaruju ugovorenu naknadu" gde

spadaju i autorski honorari ,od "lica koja obavljaju privremene i povremene poslove".

Sada vi meni kazite da li se placa taj doprinos ili ne ?"
Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 11:16 am

NAPOMENA :

Zbog razlicitih inovacija na kojima rade osobe na cijem forumu mi gostujemo , desava se da dolazi do brisanja pojedinih sadrzaja.
Izgleda da je bilo i problema sa pristizanjem privatnih poruka ( kasnjenja ) te bih napomenula da su odgovori na sve poruke pristigle do danas poslati.
Ako ih nema u vasem inbox-u to znaci da kasne.
Pitanja mozete postavljati i direktno na moj mejl , umesto putem privatnih poruka.
Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
domacin covek

domacin covek


Broj poruka : 94
Datum upisa : 21.08.2009
Lokacija : BGD

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 11:56 am


Pozdrav Gorancetu !
Samo da javim da te nisam zaboravio.
Udruzenje o kom sam pisao trenutno radi nesto na svom sajtu , te je nedostupan , ali vezano za ono sto tebi treba , imas opciju da im posaljes svoj mejl , a oni ti omoguce pristup nekim svojim promotivnim materijalima koji ukljucuju i delove predavanja iz oblasti koja tebe zanima.

Mozes im ostaviti poruku na mejl : asfirma@hotmail.com

Sve ostalo mozes saznati od njih.

Nazad na vrh Ići dole
gorance




Broj poruka : 5
Datum upisa : 23.10.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: hvala   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 1:52 pm

Zahvaljujem, kontakriracu ih !
Nazad na vrh Ići dole
nikola.lox




Broj poruka : 3
Datum upisa : 30.10.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Pomoc ???   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 5:56 pm

Imam potpisan ugovor o partnerstvu sa jednom firmom, o prodaji gasova u bocama.
Dakle, ja obavljam prodaju tih gasova u ime i za racun te firme.
Posto obavljam i veleprodaju, i maloprodaju, interesuje me sta sve treba da vodim od evidencije.
Mislim da je potrebno da vodim KEPU knjigu, koju zaduzujem po veleprodajnim cenama (bez PDV-a), a razduzujem na osnovu otpremnica koje dajem kupcu (isto po veleprodajnim cenama bez PDV-a), a kada prodajem robu na malo (fizickim licima) onda razduzim KEPU knjigu za iznos prodat u maloprodaji (po cenama bez PDV-a), a zaduzim Trgovacku knjigu za iznos prodat u maloprodaji (po maloprodajnim cenama, odnosno cenama sa PDV-om)... Da li je ovo ispravno?

Koji dokument treba da koristim da bih razduzio KEPu knjigu(za ovo sto prodajem u maloprodaji) i istovremeno zaduzio Trgovacku knjigu ?

I da li je potrebno da vodim jos neki vid evidencije ?
Hvala unapred
Nazad na vrh Ići dole
vuk

vuk


Broj poruka : 75
Datum upisa : 22.09.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 6:33 pm

nikola.lox ::
Imam potpisan ugovor o partnerstvu sa jednom firmom, o prodaji gasova u bocama.
Dakle, ja obavljam prodaju tih gasova u ime i za racun te firme.
Posto obavljam i veleprodaju, i maloprodaju, interesuje me sta sve treba da vodim od evidencije.
Mislim da je potrebno da vodim KEPU knjigu, ...

Jel ti ovo za ozbiljno ?
Celo knjigovodstvo u malom , za 2 minuta ?

Nemoj da se ljutis , ali ja bih ti preporucio da ipak pokusas sa knjigovodjom , ovako imas sve sanse da nadrljas SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 86661 .
Nazad na vrh Ići dole
nikola.lox




Broj poruka : 3
Datum upisa : 30.10.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 7:05 pm

vuk ::
nikola.lox ::
Imam potpisan ugovor o partnerstvu sa jednom firmom, o prodaji gasova u bocama.
Dakle, ja obavljam prodaju tih gasova u ime i za racun te firme.
Posto obavljam i veleprodaju, i maloprodaju, interesuje me sta sve treba da vodim od evidencije.
Mislim da je potrebno da vodim KEPU knjigu, ...

Jel ti ovo za ozbiljno ?
Celo knjigovodstvo u malom , za 2 minuta ?

Nemoj da se ljutis , ali ja bih ti preporucio da ipak pokusas sa knjigovodjom , ovako imas sve sanse da nadrljas SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 86661 .

Zasto tako mislis ?
Reci mi nesto konkretnije?
Hvala !!!
Nazad na vrh Ići dole
vuk

vuk


Broj poruka : 75
Datum upisa : 22.09.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 7:28 pm

Nikola , radi se o tome da bih po tvom pitanju rekao da nemas nikakvog ili malog predznanja iz knjigovodstva.
Da bi vodio knjige moras znati dosta toga sto moze a i ne mora da te snadje. Pocev od samog vodjenja knjiga , pa do svega sto treba prijaviti , platiti , obrazaca koje treba popuniti...na kraju ti se vise isplati da uzmes knjigovodju makar dok ne naucis nego da placas kazne. To sam hteo da kazem , nista drugo.
Nazad na vrh Ići dole
gorance




Broj poruka : 5
Datum upisa : 23.10.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: dobro vece !   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 8:08 pm

izvinjavam se sto se mesam ali Nikolino pitanje za mene ima smisla.
zaista za veleprodaju treba da vodi KEPU, za maloprodaju TK, veleprodaja (zavisno da li je magacin ili stovariste) se vodi po nabavnim cenama, TK po prodajnim itd. itd.
ono sto mislim je kada iz VP magacina roba odlazi izdaje se otpremnica (prema maloprodaji ili prema stovaristu) ili racun (racun-otpremnica prema kupcu).
VP magacin vodi KEPU po nobavnim cenama sa PDV-om
VP stovariste vodi KEPU po prodajnim cenama bvez PDV-a ........
Nazad na vrh Ići dole
rale

rale


Broj poruka : 25
Datum upisa : 21.09.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 8:38 pm

Imam pitanje za goranceta ili nikolu , svejedno :

sta tacno podrazumevate pod magacinom , a sta pod stovaristem ?
I da li smatrate da treba voditi odvojeno :
KEPU za magacin , za stovariste ,za maloprodaju ? Znaci 3 knjige ?

Ili vas nisam razumeo ?

Da se ispravim : koliko znam za maloprodaju ide TK , ali imam i oprecnih informacija ?
Nazad na vrh Ići dole
gorance




Broj poruka : 5
Datum upisa : 23.10.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: dobro vece !   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 8:59 pm

ne mora se viditi i magacin i stovariste.
stovariste je magacin iz kog se roba prodaje
zbog komplikovanja oko nivelecije (kod god se manja prodajna cena marala bi se raditi nivelacija) neko ima preksu da robu vodi u magacinu a tek kad je proda 'provuce' je preko stovarista (putem otpremnice)
trebaju se onda voditi KEPU knjige i za magacin i za stovariste, s tom sto KEPU magacina vodite po nabavnim cenama (sa prenetim PDV-om) a KEPU stovariste po prodajnim cenam (bez PDV jer ste ga vec uneli kroz nabavku u magacin)
naravvno, kad zaprimite robu u stovariste, morate da stornirate KEPU magacina.............
Nazad na vrh Ići dole
rale

rale


Broj poruka : 25
Datum upisa : 21.09.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Okt 30, 2009 9:43 pm

Zahvaljujem gorance , na pojasnjenju .
Nazad na vrh Ići dole
nikola.lox




Broj poruka : 3
Datum upisa : 30.10.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: ???   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptySub Okt 31, 2009 6:05 pm

Da li iko zna sta je sve potrebno voditi od evidencije za veleprodaju i maloprodaju kod zastupnika.
Ako ja radim u tudje ime i za tudji racun i posedujem "tudju" fiskalnu kasu... sta sve treba da vodim ???
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyČet Nov 05, 2009 8:07 pm

nikola.lox ::
Imam potpisan ugovor o partnerstvu sa jednom firmom, o prodaji gasova u bocama.
Dakle, ja obavljam prodaju tih gasova u ime i za racun te firme.
Posto obavljam i veleprodaju, i maloprodaju, interesuje me sta sve treba da vodim od evidencije.
Mislim da je potrebno da vodim KEPU knjigu, koju zaduzujem po veleprodajnim cenama (bez PDV-a), a razduzujem na osnovu otpremnica koje dajem kupcu (isto po veleprodajnim cenama bez PDV-a), a kada prodajem robu na malo (fizickim licima) onda razduzim KEPU knjigu za iznos prodat u maloprodaji (po cenama bez PDV-a), a zaduzim Trgovacku knjigu za iznos prodat u maloprodaji (po maloprodajnim cenama, odnosno cenama sa PDV-om)... Da li je ovo ispravno?

Koji dokument treba da koristim da bih razduzio KEPu knjigu(za ovo sto prodajem u maloprodaji) i istovremeno zaduzio Trgovacku knjigu ?

I da li je potrebno da vodim jos neki vid evidencije ?
Hvala unapred


Nisam radila poslove 'u tudje ime i za tudj racun' , barem ne u ovom kontekstu , te ne bih da vam dam potencijalno pogresan savet.

Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyČet Nov 05, 2009 8:09 pm

Zamolila bih clanove da pitanja postavljaju ovde zbog problema sa privatnom postom.
U planu je preseljenje foruma na drugu lokaciju , gde ce ovaj problem ( nadam se ) biti resen.

Pitanje , danas postavljeno putem privatne poste :

'Da li privredno društvo doo ima obavezu da ima ovlašćenog knjigovođu ili može sam da vodi knjigovodstvo, odnosno da zaposli nekoga ko to zna da radi, a nema licencu, odnosno nema knjigovodstvenu agenciju? Da li može neko ko nema licencu za knjigovođu da se potpiše kao neko ko je uradio završni račun? Šta je potrebno da bi neko otvorio knjigovodstvenu agenciju?'


Odgovor :

Prema Zakonu o racunovodstvu i reviziji iz 2006.-te godine , citiram :

"3. Поверавање вођења пословних књига и састављања финансијских извештаја
Члан 16.
Правно лице, односно предузетник општим актом уређује школску спрему, радно искуство и остале услове за лице које води пословне књиге и саставља финансијске извештаје.
Правно лице и предузетник општим актом одређује лице запослено код правног лица и предузетника коме поверава вођење пословних књига и састављање финансијских извештаја.
Члан 17.
Вођење пословних књига и састављање финансијских извештаја правно лице, односно предузетник може поверити уговором, у складу са овим законом, привредном друштву или предузетнику регистрованом за пружање рачуноводствених услуга који има запослена лица којима поверава вођење
пословних књига и састављање финансијских извештаја и који испуњавају услове из општег акта.
Одредба става 1. овог члана не односи се на банке и друге финансијске организације, друштва за осигурање, даваоце финансијског лизинга, добровољне пензијске фондове, друштва за управљање добровољним пензијским фондовима и берзе и брокерско – дилерска друштва."

Sto se tice otvaranja knjigovodstvene agencije , potrebno vam je isto sto i za ostale struke , o cemu sam pisala detaljno u mojim prvim predavanjima ( imate ih ovde na forumu , a i na mojim blogovima ).


Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
ivannkg




Broj poruka : 3
Datum upisa : 07.09.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Pitanja i odgovori   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Nov 06, 2009 12:11 pm

Pozdrav svima na forumu, zna li neko kako se popunjava KEPU knjiga kod primljene komisione robe u maloprodaji. Da li se u njoj knjizi samo provizija radnje ili se popunjava prodajna vrednost sa nasom provizijom.
Nazad na vrh Ići dole
vuk

vuk


Broj poruka : 75
Datum upisa : 22.09.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Nov 06, 2009 1:44 pm

Pogledaj Pravilnik o evidenciji prometa robe i usluga , imas ga na spisku zakona.
Nazad na vrh Ići dole
Dzoni




Broj poruka : 4
Datum upisa : 21.09.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Kupovina evra i devizni izvod!   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptySre Nov 11, 2009 7:06 pm

Potrebna mi je pomoc oko knjizenja kupovine evra i deviznog izvoda! Kupili smo evre po prodajnom kursu banke recimo da je bio 94.00, a srednji kurs za taj dan je bio 93.00 recimo da je u pitanju 1000 evra! Znaci sa dinarskog je prebacena suma po prodajnom kursu i isti dan smo izmirili obaveze prema inostranom dobavljacu. Takodje sa dinarskog racuna je skinuta provizija u iznosu od 300 dinara i prebacena na devizni racun! Devizni izvod banke je jako nejasan, dobio sam cetiri strane za ovu transakciju!Ispravite me gde gresim!
Pozdrav!
Dinarski izvod: 2449-Prelazni devizni 94000.00/2410-Dinarski 94000.00
2449- 300/2410-300
Devizni izvod: 2440-Devizni racun 94300/2449-94300
5632-Neg.kurs.razlike 1000/2440-1000
4340 Dobavlj. u inostr 93000/2440-93000
5530 provizija 300/2440-300
Nazad na vrh Ići dole
domacin covek

domacin covek


Broj poruka : 94
Datum upisa : 21.08.2009
Lokacija : BGD

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyPet Nov 13, 2009 4:11 pm

Dzoni ::
Potrebna mi je pomoc oko knjizenja kupovine evra i deviznog izvoda! Kupili smo evre po prodajnom kursu banke recimo da je bio 94.00, a srednji kurs za taj dan je bio 93.00 recimo da je u pitanju 1000 evra! Znaci sa dinarskog je prebacena suma po prodajnom kursu i isti dan smo izmirili obaveze prema inostranom dobavljacu. Takodje sa dinarskog racuna je skinuta provizija u iznosu od 300 dinara i prebacena na devizni racun! Devizni izvod banke je jako nejasan, dobio sam cetiri strane za ovu transakciju!Ispravite me gde gresim!
Pozdrav!
Dinarski izvod: 2449-Prelazni devizni 94000.00/2410-Dinarski 94000.00
2449- 300/2410-300
Devizni izvod: 2440-Devizni racun 94300/2449-94300
5632-Neg.kurs.razlike 1000/2440-1000
4340 Dobavlj. u inostr 93000/2440-93000
5530 provizija 300/2440-300

Koliko je meni poznato 'prelazni racun' kod kupovine deviza je 248 za koji izmedju ostalog stoji :'novcana sredstva kod banaka na racunu dinara za otkup deviza , odnosno na racunu dinara koji poticu od prodatih deviza banci'.

Osim toga , ja bih verovatno proviziju i kursnu razliku skinuo direktno sa prelaznog racuna , ali pretpostavljam da moze i ovako. Mislim , nisam video izvod , pa nisam siguran gde sta tacno stoji na njemu.
Nazad na vrh Ići dole
Joker




Broj poruka : 4
Datum upisa : 24.11.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Zdravstveno osiguranje   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyUto Nov 24, 2009 2:52 pm

Pozdravio bih sve na forumu i postavio jedno pitanje. Obišao sam sve šefove u zavodu za zdravstveno osiguranje, ali nisam dobio nikakav savet kako da napravim zdravstvenu knjižicu, tj da ostvarim pravo na zdravstveno osiguranje. Poslao sam mailove i u ministarstvo zdravlja pa se nadam nekom odgovoru i od njih. copy/paste mail:
Supruga I ja smo nezaposleni, sa nama živi I sin koji je napunio 15 godina.i pohada prvi razred srednje škole. Ja imam na svom imenu 3.8 hektara obradive površine, koja je izdata u zakup, Ugovor je overen u opštini, zakupoprimac je izvršio registraciju ove površine u svoje poljoprivredno gazdinstvo da bi mogao da ostvari sredstva koja država daje poljoprivrednim gazdinstvina po jednom hektaru. |Tim ugovorom je odredena naknada za tu zemlju u iznosu od 700 kg žita po jutru zemlje, što je ove godine iznosilo oko 6615.00 dinara po jutru tj. Oko 44000.00 dinara za ukupnu površinu. Sa tri clana porodice to je oko 1300.00 dinara mesecno po clanu domacinstva., Kada sam hteo da podnesem zahtev za zdravstvenu knjižicu receno mi je da zdravstveno osiguranje mogu da ostvarim samo kao zemljoradnik, jer posedujem obradivu površinu na svom imenu. Doprinosi za penzijisko (pošto ne mogu samo zdravstveno da placam) su oko 45000.00 dinara godišnje, dok zdravstveno iznosi oko 22000.00 dinara godišnje, što je 67000.00 dinara. Iznos je veci nego što dobijem od izdavanja zemlje, da ne uzimamo u obzir da drugih prihoda nemamo jer smo oboje nezaposleni. Takode je problem pošto je zakupoprimac registrovao obradivo zemljište na svoje poljoprivredno gazdinstvo, ne mogu ga ja ponovo registrovati na svoje (iako ne bi imao uslova da placam doprinose za penzijisko I zdravstveno osiguranje).
Moje pitanje je kako da ostvarim zdravstveno osiguranje? Ako zaposleni izdvaja 12.3% od svoje plate za zdravstveno , kako ja da platim 50% samo za zdravstveno osiguranje I još 100% za penzijisko , što je ukupno 150% ?

to je text koji sam poslao. ako neko ima ideju kako ovo da rešim bio bih mu zahvalan.
Imao bih još jedno pitanje, ako ne uspem da resim zdravstven osiguranje, da li to mogu da rešim preko ugovora o delu sa nekom firmom. Koliko je maximalni rok za ugovor o delu? da li ima minimalni iznos?
Da pojednostavim: napravim ugovor o delu sa nekom firmom za poslove koje ugovor o delu dozvoljava, stavim cenu svoga rada 3.000 dinara mesečno, kolike su obaveze poslodavca ?
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyUto Nov 24, 2009 3:13 pm


Postovani gospodine ,

idite na sajt Republickog zavoda za zdravstveno osiguranje ,
pa u meniju levo imate naslov : Zdravstvene knjizice. Kliknete na taj naslov , a zatim na :
Документација потребна за издавање здравствене књижице.

Na samom pocetku datog teksta su :

"-Незапослено лице које не прима новчану накнаду, социјално угрожено лица, избегло,
односно прогнано лице коме је надлежни републички орган утврдио статус избеглог,
односно прогнаног лица из бивших република СФРЈ са боравиштем на територији
Републике Србије"

gde i vi spadate.


Tu vam je navedeno sta treba da prilozite ako ste poljoprivrednik kao dokaz visine vasih prihoda.
Citiram :

"-За лица која остварују приходе од пољопривреде, шумарства, самосталне делатности,
капитала, непокретности и капиталне добити:
уверења управе јавних прихода (према месту пребивалишта, односно боравишта, односно
месту непокретности, или месту обављања самосталне делатности) о приходима оствареним у
претходној календарској години, односно последњи познати податак о том приходу који се
води код управе јавних прихода.
"

..............................

"Уколико подносилац изјаве и чланови његове породице немају приходе и не задужују се
порезом, то се доказује:
- ако не остварују зараду, пензију као и уговорену накнаду: овереном фотокопијом радне
књижице или изводом из матичне евиденције Републичког фонда за пензијско и инвалидско
осигурање запослених, осим за децу до краја прописаног школовања
- ако не остварују приходе од пољопривреде, шумарства, самосталне делатности, капитала,
непокретности и капиталне добити: уверењем управе јавних прихода према месту
пребивалишта (за сваког члана породице појединачно) да се не задужује порезом на приходе
који подлежу опорезивању."

Ako prihodi po clanu domacinstva ne prelaze cezus , vi i clanovi vase porodice imate prava na besplatno zdravstveno osiguranje.
Visina cezusa je oko 16.000,00 dinara po clanu domacinstva mesecno, tj ako su vasi ukupni prihodi po clanu u kuci manji od toga mozete ostvariti pravo na besplatno osiguranje.Ova se cifra menja iz meseca u mesec u zavisnosti od broja radnih dana , a tacne podatke mozete pronaci na istoj stranici pod naslovom :
Нето минимална зарада у Републици

Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
Joker




Broj poruka : 4
Datum upisa : 24.11.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyUto Nov 24, 2009 5:57 pm

Hvala Vam na brzom odgovoru,
problem je u tome što ako lice ima u posedu obradivu površinu, ne bitno koje veličine a nije zaposleno, nema privatnu firmu, tj. ako je nezaposlen samo vlasništvo nad zemljom je jedini osnov zdravstvenog osiguranja gde ne važe nikakvi cenzusi, nikakvi proseci, nego samo možete da budete zdravstveno (i penzijisko, jer ne može da se plaća samo zdravstveno) osigurani kao zemljoradnik. Odakle će te vi to da platite državu ne interesuje. Znači samo vlasništno nad obradivom površinom "ukida" sve ostale opcija i ona je jedino moguća.
Niste mi odgovorili u vezi ugovora o delu, jer mi to ostaje kao jedina opcija.
Nazad na vrh Ići dole
vuk

vuk


Broj poruka : 75
Datum upisa : 22.09.2009

SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 EmptyUto Nov 24, 2009 9:52 pm


Pozdrav Jokeru.

Meni nije jasno sledece u onome sto si ti napisao :

po tome sto ti kazes ispada da ako ja zivim u Beogradu i nezaposlen sam i baba mi ostavi parce obradive zemlje ja automatski postajem zemljoradnik i imam obavezu placanja poreza i doprinosa po tom osnovu.
Zanima me po kom je to zakonu propisano ?



Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   SPISAK PITANJA I ODGOVORA - Page 6 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
SPISAK PITANJA I ODGOVORA
Nazad na vrh 
Strana 6 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-
» Uopstena pitanja
» Kutak za komentare , pitanja , caskanje
» Kutak za komentare , pitanja , caskanje
» Kutak za komentare , pitanja , caskanje
» Kutak za komentare , pitanja , caskanje

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Ekonomija , pravo , knjigovodstvo i sl. teme :: Pitanja i odgovori-
Skoči na: