PrijemČesto Postavljana PitanjaLista članovaKorisničke grupeRegistruj sePristupi
NOVA ADRESA FORUMA : www.asekonomija.com

Delite | 

SPISAK PITANJA I ODGOVORA

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutorPoruka
Joker

Broj poruka : 4
Datum upisa : 24.11.2009

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   Uto Nov 24, 2009 10:09 pm

Ne postaješ automatski, nego ako želiš da napraviš zdravstvenu knjižicu, tj da imaš zdravstveno osiguranje, a nezaposlen si, onda je jedini način da to ostvariš kao zemljoradnik, Nema veze koliki je prihod, koja je veličina zemlje, koliko članova ima domaćinstvo, ništa to nije bitno, bitno je da ti platiš penzijisko i zdravstveno koje na godisnjem nivou iznosi 70.000 dinara. Ja sam pročitao zakon i nigde se ne spominje da samo posedovanje zemlje znači osnov za zdravstveno osiguranje, ako si nezaposlen. Ali gde god sam bio, na šalteru, kod šefice, kod načelnika za zdravstveno osiguranje, svi kažu da je to jedini osnov za zdravstveno osiguranje ako nezaposleni ima zemlju na svom imenu. Po toj logici mogli bi da me teraju da plaćam poreze i doprinose kao taxista jer imam automobil, ne ? Mislim totalno nerealni zakon, ili zakon nije takav ali ga tako tumače? To je razlog što sam tražio neki savet.
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
domacin covek

Broj poruka : 94
Datum upisa : 21.08.2009

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   Uto Nov 24, 2009 10:25 pm

Jokeru , prema Zakonu o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje , definisano je :

"Poljoprivrednik, odnosno zemljoradnik je osiguranik koji obavlja poljoprivrednu
delatnost;"

Ako ti ne obavljas poljoprivrednu delatnost ( nisi tako prijavljen ) ne vidim osnov za tvrdjenja koja su ti izneli.

Sem toga prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju deca do navrsenih 15 godina , skolska deca i studenti do navrsene 26-te godine imaju prava na zdravstveno osiguranje - ako ne preko roditelja , a onda kao socijalni slucajevi. Ako se tvoje dete jos uvek skoluje ima prava na zdravstveno , cak i u slucaju da si ti prijavljen kao poljoprivrednik pa nisi placao poreze i doprinose.

Takodje , Jelena ti je lepo citirala :

"-За лица која остварују приходе од пољопривреде, шумарства, самосталне делатности,
капитала, непокретности и капиталне добити:
уверења управе јавних прихода (према месту пребивалишта, односно боравишта, односно
месту непокретности, или месту обављања самосталне делатности) о приходима оствареним у
претходној календарској години, односно последњи познати податак о том приходу који се
води код управе јавних прихода."

Ovo se odnosi na poljoprivrednike koji ne ostvaruju dovoljna primanja da bi mogli sami da placaju doprinose.
Mislim , postoji razlog za ovu odredbu , zar ne ? Da ti moras da placas sam sve samo zato sto imas zemljiste ( a nisi prijavljen kao poljoprivrednik tj. zemljoradnik ) bez obzira na visinu prihoda koje po tom osnovu ostvarujes , ova odredba ne bi ni postojala ?

Bar bih ja tako rekao.
Mozes da probas da pitas pravnika na infostudu , oni daju besplatne savete.
Nazad na vrh Ići dole
Joker

Datum upisa : 24.11.2009

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   Uto Nov 24, 2009 10:54 pm

Sve sam ja to baš tako pokušavao da objasnim, ali svi sagovornici su tvrdili da samo vlasništvo nad zemljom čini osnov (u slučaju kada je lice nezaposleno) za zdravstveno osiguranje. Nikakve diskusije, da li može ovo ili ono, nisu dolazile u obzir. Imate zemlje i to je jedina moguća solucija. Kažu da svaki dan imaju desetak stranaka koje imaju isti ovaj problem kao ja. U četvrtak imam zakazano kod ombudsmana, pa ću da vidim šta će on da mi kaže, ali pokušavam da dobijem što više informacija da bi mogao neke argumente i zakonske odredbe da iznesem i postavim prava pitanja.
Hvala za predlog za infostud, postaviću i tamo.
Nazad na vrh Ići dole
salevu

Broj poruka : 1
Datum upisa : 26.11.2009

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   Čet Nov 26, 2009 10:14 am

Pozdrav za Jelenče! Very Happy

Imam dva pitanja za koja mi je potrebno pojašnjenje.

Registrovan sam kao preduzetnik - paušalac. Bavim se grafičkim dizajnom, dizajnom i prelomom knjiga, pripremom za štampu i fotografijom (uslužno fotografisanje).
Kada sam registrovao preduzetničku radnju u APR-u su mi rekli da stavim šifru 22250 - ostale aktivnosti u vezi sa štampanjem. Nije da nema logike u tome jer uglavnom sarađujem sa štamparijama i izdavačkim kućama i sve što radim se na kraju odštampa What a Face Fakturišem usluge preloma, pripreme za štampu, grafičko tehničko oblikovanje materijala, usluge fotografisanja, elektronsku montažu tabaka, grafički dizajn... Da li je to po vama u redu ili treba da menjam šifru i koju?

Drugo pitanje se odnosi na porez o isticanju firme na poslovnom prostoru.
Ja svoju delatnost obavljam od kuće u kući (ne stanu), potpuno samostalno i nigde nemam istaknutu firmu, reklamu ili bilo šta slično niti mi je to potrebno. Da li postoji način da se oslobodim tog poreza i kako? Naročito mi je neprijatno što je poslednje rešenje koje sam dobio za tekuću godinu skoro 30.000 din (opština Zvezdara - V. M. Lug), a moj prijatelj koji ima identični status, samo je u Zemunu, dobija oko 11.000 din !?!?!?!?! cyclops

Unapred hvala
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin

Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   Čet Nov 26, 2009 2:59 pm

Kada je sifra u pitanju , treba iscitati Zakon o klasifikaciji delatnosti ( ima ga na sajtu APR-a ) i videti da li eventualno postoji neka pogodnija sifra za vasu delatnost. Medjutim , mislim da to nije nesto oko cega ce vam inspekcija praviti probleme , jer vi prijavljujete preteznu delatnost ( onu koja vam donosi najvise novca ) , a mozete uz nju obavljati i niz sporednih. Obzirom da se vi bavite raznim delatnostima u okviru jedne , mislim da je sifra koju su vam preporucili sasvim u redu.

Sto se isticanja firme tice , svi imaju obavezu da to urade , a kada radite od kuce , tada se firma istice na intrefonu , postanskom sanducetu , ulaznim vratima.

Visina iznosa koji se placa je sada u nadleznosti lokalne samouprave , te se iz tog razloga pojavljuju razlike po opstinama u trazenim iznosima.

Ono sto mozete da uradite je da podnesete molbu da vam se taksa smanji , ako ste recimo tek zapoceli sa radom , ili ne ostvarujete dovoljno velike prihode i sl.

Prethodno vam preporucujem da iscitate :

Zakon o finansiranju lokalne samouprave i

Одлукy о измени и допуни одлуке о локалним комуналним таксама за територију града Београда

( Obavestavam vas i da ce forum u toku narednih dana biti preseljen na novu adresu , koja ce biti vidno istaknuta na ovom forumu u prelaznom periodu , pre gasenja. )
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://jelence.forumotion.net
Anna

Broj poruka : 2

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   Čet Nov 26, 2009 8:27 pm

Potrebna mi je informacija vezana za uvoz robe iz Rusije. Naime, preko neta sam saznala da je sifra robe koju planiram da uvezem u cilju dalje prodaje na teritoriji Srbije, 4404 20 00 00 (drva za obruce, cepano kolje, zasiljeno kolje...) ali mi nije potpuno jasna tabela, odnosno nije mi jasno da li je carinska stopa 1% ili 0%. Puno hvala na odgovoru flower
Nazad na vrh Ići dole
Dzoni

Datum upisa : 21.09.2009

PočaljiNaslov: PDV Avansni racun!   Čet Nov 26, 2009 11:33 pm

Pozdrav svima, muci me jedna dilema, da li imam pravo na povracaj predhodnog PDV po avansnom racunu! Uplacen avans gradjevinskoj firmi za izgradnju skladisnih kapaciteta gradjevinska firma ispostavila avansni racun! Prva privremena situacija se ocekuje tek za mesec dana!Postoji nadzorni organ!

Poslednji izmenio Dzoni dana Pet Nov 27, 2009 6:26 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   Pet Nov 27, 2009 5:53 pm

@ Anna

Provericu vam podatke i dati odgovor.

@ Dzoni : pretpostavljam da mislite na odbitak , a ne povracaj PPDV-a ?

Ako ste mislili na odbitak , dovoljno je to sto vam je izdat avansni racun.

Medjutim , ovde komplikacije obicno nastaju zbog toga sto prema Zakonu o planiranju i izgradnji ,
vazi sledece :

ispostavljene ( privremene ) situacije od strane izvodjaca radova investitoru , imaju tretman racuna u sistemu PDV-a tek posto su overene od strane nadzornog organa.

I tek po takvom racunu sticete pravo na odbitak PPDV-a. Ali se u ovom drugom slucaju radi o situaciji koja se razlikuje od situacije sa avansom po tome sto u prvom slucaju nije ni doslo do prometa robe i usluga , a u drugom jeste. U ovom drugom slucaju se desava da inspektori na terenu ocekuju iskazivanje PDV-a i bez overe od strane nadzornog organa , bez obzira sto to nije pravilno.

( Napominjem i da se forum tokom narednih dana seli na drugu adresu , o cemu ce biti istaknuta dodatna obavestenja. )

Nazad na vrh Ići dole
Dzoni

Datum upisa : 21.09.2009

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   Pet Nov 27, 2009 6:56 pm

Admin ::

@ Anna

Provericu vam podatke i dati odgovor.

@ Dzoni : pretpostavljam da mislite na odbitak , a ne povracaj PPDV-a ?

Ako ste mislili na odbitak , dovoljno je to sto vam je izdat avansni racun.

Medjutim , ovde komplikacije obicno nastaju zbog toga sto prema Zakonu o planiranju i izgradnji ,
vazi sledece :

ispostavljene ( privremene ) situacije od strane izvodjaca radova investitoru , imaju tretman racuna u sistemu PDV-a tek posto su overene od strane nadzornog organa.

I tek po takvom racunu sticete pravo na odbitak PPDV-a. Ali se u ovom drugom slucaju radi o situaciji koja se razlikuje od situacije sa avansom po tome sto u prvom slucaju nije ni doslo do prometa robe i usluga , a u drugom jeste. U ovom drugom slucaju se desava da inspektori na terenu ocekuju iskazivanje PDV-a i bez overe od strane nadzornog organa , bez obzira sto to nije pravilno.

( Napominjem i da se forum tokom narednih dana seli na drugu adresu , o cemu ce biti istaknuta dodatna obavestenja. )

Mislim na odbitak od prethodnog pdv-a koji dugujem! Samim tim cu imati povracaj, pa sam pomesao termine! Rolling Eyes
Nego te privremene situacije i njihova overa su mi napravile dilemu da nemam pravo na odbitak na osnovu avansnog racuna nego tek na osnovu overene privremene situacije!
Hvala!
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   Sub Nov 28, 2009 8:31 pm

@ Anna

Prema Zakonu o carinskoj tarifi , za sifru robe 4404 20 00 00 stopa je 1%.
Medjutim nasa zemlja je jos 2001. godine potpisala sporazum sa Rusijom o slobodnoj trgovini ,
u kom stoji i sledece :

"
Производи са пореклом
Члан 2.
Производи који су у оквиру Споразума о слободној трговини између СР
Уугославије и Руске Федерације (у даљем тексту: „Споразум”) предмет трговинске размене
увезени на територију СР Југославије из Руске Федерације и директно испоручени, сходно
одредбама члана 6. ових Правила и којима се одобрава слободан увоз без царине, ако
испуњавају захтев у погледу порекла под једним од следећих услова:
а) Као производи у потпуности добијени или произведени у Руској
Федерацији, сходно одредбама члана 3, или
б) Као производи који нису у потпуности добијени или произведени у Руској
Федерацији, под условом да поменути производи испуњавају услове по основу одредби
чланова 4. или 5.

Производи у потпуности добијени или произведени у Руској Федрацији

Члан 3.

Сходно одредбама члана 1. став а), у потпуности добијеним или произведеним
у Руској Федерацији сматрају се:
а) сировине и минерали који се ваде из њеног тла, воде или са морског дна;(2)
б) пољопривредни производи који су у њој пожњевени и убрани;(3)
ц) стока која је тамо рођена и гајена;

(2) Укључујући минерална горива, мазива и сличне материале, као и руде метала.
(3) Укључујући шумарске производе."

Pod direktnom isporukom podrazumeva se sledece :

"Директна испорука из Руске Федерације
Члан 6.
Сматра се да је Руска Федерација директно испоручила СР Југославији следеће
производе:
(1) ако је транспортовала производе без преласка преко територије треће
земље;
(2) производе чији транспорт укључује транзит кроз једну или више посредних
земаља, са или без претовара или привременог складиштења у овим земљама, под условом да
се:
а) транзитни превоз оправдава географским разлозима или разлозима који су
искључиво у вези са захтевима транспорта;
б) производима у транзитним земљама није трговало, нити су они
конзумирани;
в) производи нису били подвргнути никаквим другим поступцима, изузев
истовару и поновном утовару или некем другом поступку потребном за његово одржавање у
добром стању."

itd.

Ako roba koju zelite da uvezete ispunjava ove zahteve , tada je carinska stopa 0%.

Ja bih vam u svakom slucaju preporucila da pazljivo iscitate kompletan tekst ovog sporazuma , izmedju ostalog i zbog drugih zahteva u njemu navedenih:
Izmenjeni Sporazum o slobodnoj trgovini Srbija - Rusija

Nazad na vrh Ići dole
Anna

Broj poruka : 2

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   Sub Nov 28, 2009 8:45 pm

Puno vam hvala na pomoci i prosledjenom dokumentu
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   Pon Nov 30, 2009 3:17 pm

Forum se seli na : www.asekonomija.com , te vas molimo da od sada pitanja postavljate tamo.
U toku danasnjeg dana ( 30/11/2009 ) svim clanovima foruma ce biti poslati novi password-i za novi forum.
U slucaju bilo kakvih problema mozete nam ostaviti poruku ovde na starom forumu u odeljku " Pomoc i predlozi".

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: SPISAK PITANJA I ODGOVORA   

Nazad na vrh Ići dole

SPISAK PITANJA I ODGOVORA
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 7 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 Similar topics
-
» PinkTaxi --- Pitanja? - Odrovori..
» Spisak taksi preduzetnika